Tekstvak:   MARELLE  BOERSMA
Tekstvak:

 

Thrillerschrijven: die eerste zin

30 mei 2010

 

Hoe trek je iemand een verhaal binnen? Wat maakt dat de lezer door wil lezen? Veel hangt af van die eerste zin.

 

Als schrijver doe je je best om de spanning in de eerste alinea direct neer te zetten. Een intrigerende eerste zin is daarom van belang. Vandaag zag ik de aankondiging van de thrillerwedstrijd in Libelle. ‘Maakt u het verhaal af?’ U heeft mazzel, want die eerste zin is al geschreven. Door Tineke Beishuizen. En die zin stáát. Natuurlijk las ik direct het begin van ‘Man zonder gezicht’, en ze heeft me direct te pakken. Ik wil weten hoe het verder gaat. De vrouw heeft nog geen naam. Toch leef ik al met haar mee. Het is duidelijk dat er iets met haar gaat gebeuren. Maar wat? En hoe?

 

De originele opening van mijn debuut Nephila’s netwerk heeft het niet gered. Ten onder gegaan in de redactionele strijd. Ik wilde beginnen met: ‘De laatste kist…’ en eindigen met ‘…dat was een begin’. Het was een van de binnenpretjes die ik had tijdens het schrijven. Zoals ik wel vaker eenzame lol heb over woorden of zinnen. Ach, die tegenstelling was vast niemand opgevallen. Lekker belangrijk dus.

 

Toch is die eerste zin wel degelijk iets om bij stil te staan. Niet alleen voor een verhaal. Wat dacht u van een eerste ontmoeting? Al die clichématige woorden die gestameld worden. Ik had daar met mijn vriendinnen altijd de grootste lol om. Zagen we zo`n stakker aankomen, barstten we al van het lachen voor hij ook maar een woord had kunnen uitbrengen. ‘Ik heb je hier niet eerder gezien,’ kwam er dan voorzichtig uit. Met snikkend gelach hakten we zijn imago verder aan gort. Hij droop af. U begrijpt dat geen van ons in die kroeg de liefde van haar leven ontmoet heeft.

 

Maar nu die man zonder gezicht. Hier ligt uw kans om een thrillerverhaal af te maken. Het begin is al geschreven. Wie staat er voor de deur? Is het een onooglijk mannetje, of een stoere spetter van een vent? Spannend! Maar weet u waar ik vooral nieuwsgierig naar ben? Naar haar eerste indruk en vooral: naar zijn eerste zin.

 

 

 

Terug naar het blog-overzicht